První část seriálu o jednom roce života růží na Růžovém sadě na Petříně.

„V království Šípkové Růženky neusnuli. Pouze měli líné zahradníky.“

motto petřínského zahradníka

Pomalu končí zima - ta letošní možná dříve než by bylo třeba - a na Růžovém sadě na Petříně končí doba, kdy jsou zemí a chvojím zazimované zdejší růže. Chvojí se pomalu odklízí a růže se připravují k jednomu z nejdůležitějších zahradnických úkonů – k jarnímu řezu. Ten se provádí většinou v polovině měsíce března, ale přesný termín řezu se upřesňuje v závislosti na vývoji počasí.

V tomto úvodním díle seriálu se podívejte na ještě zimní tvář Růžového sadu.

V letošním roce se snímky se sněhem udělat nedaly. A tak jsem sáhnul do archivu a předkládám panoramatický snímek části Růžového sadu na Petříně. Pokud se podíváte pozorně, zjistíte, že je na něm jen jeden kluk, pouze se pětkrát zmnožil. Počet záhonů a růží za zády tohoto kluka ale odpovídá realitě.

Petřínským růžím do rozkvětu ještě chybí mnoho týdnů. Přesto se podívejte na jednu z nejkrásnějších velkokvětých růží, kterou můžete na Růžovém sadě v letním čase uvidět na vlastní oči.

Gloria Dei, nebo také Peace či Mne´A. Meilland či Gioia byla vyšlechtěna Francisem Meillandem v období těsně před druhou světovou válkou. Tato „růže 20. století“ byla dána do prodeje těsně po jejím skončení a postupně z ní vzniklo přes 150 dalších kultivarů. Traduje se, že jí šlechtitel nechtěl v roce1945 do prodeje uvolnit, protože si lidstvo tak krásnou růži za nejstrašnější válku nezaslouží.
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info