Chybí vám ve vašich mailech něco jako poštovní známka? Především ona výtvarná část, která je v zemi s dobrou a bohatou poštovní tvorbou na vysoké úrovni? Mě sice nechybí ta finanční stránka poštovní známky, ale ta malá zoubkovaná umělecká díla ano. A tak jsem začal z vlastních fotografií dělat malé zmenšeniny, kterým říkám - snad i výstižně – mailovky.

Podívejte se na několik z nich a přečtěte si, jaká pravidla jsem pro ně vymyslel a pak si možná uděláte několik vlastních mailovek. Věřte, že je to velice snadné.

 

 

 

 

 

 

V dřívějších dobách jsem i často dopisoval. Plnicími pery na papír, který jsem vkládal do ofrankovaných obálek. Známky jsem kupoval v tehdejším Pofisu na Příkopech. V zemi, kde poštovní známky jsou dovedeny až do uměleckých děl, byla radost vytvářet různé kreace se složenin různých poštovních cenin. Některé obálky by dnes možná měly i svou filatelistickou cenu. Třeba obálka vyplacená dvaceti kusy známek s nominální hodnotou pěti halířů z doby, kdy výplatné obyčejného dopisu stálo jednu korunu. Dodnes si pamatuji, že na té žluté pětihalířovce byla radnice v Levoči. Město, které se dnes nachází v shengenské cizině, se tehdy vešlo pod nápis Československo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přišla doba počítačů a elektronické pošty. Že má své výhody a nevýhody, to asi víme každý. Málokomu ovšem chybí nutnost vyplatit každý mail nějakým poplatkem. Poštovní známka ale také dopisy zdobí a tato vlastnost mě chyběla. Začal jsem si vytvářet náhrady, většinou z vlastních fotografií. Postupně jsem vytvořil určité zásady, kterými se tvorba mailovek řídí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stejně jako poštovní známky nezatíží dopis svou fyzickou hmotností, mailovky nesmí zatížit maily svým datovým objemem a nakonec i svou velikostí. Praxe ustálila většinou velikost do 30 kilobaitů a větší strana většinou nepřesahuje 300 pixelů. To slovo většinou znamená, že výjimky se nevylučují, ale musí jít o speciální, zvláštní a hodnotný případ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stejně jako poštovní známky se vydávají k různým událostem a příležitostem, tak mailovky mohou mít různé náměty buď k různým okolnostem, nebo mohou zobrazovat něco obecného celoročně použiteolného. Fantazii, nápadům a invenci tvůrce se meze nekladou. Mailovka by ale měla být vkusná, slušná, měla by potěšit a pro svou předurčenost šířit se kopírováním by měla být přístupná dětem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze zkušenosti vím, že mailovka by měla mít dominantní motiv, který ve zmenšené formě lépe vynikne. Mailovky často vznikají z normálních velkých fotografií, které se prostě jen zmenší. Někdy ale fotografuji se záměrem, že z dané fotografii bude výhradně jen mailovka.

Některé mailovky mohou mít účelové zaměření, například mailovky s přáním PF na přelomech letopočtů. Ale i jako pozvánky na svatby, grilování v zahradě, oznámení narození dítěte a celou další řadu možností. Pochopitelně taková mailovka má použití jen po aktuální dobu a poté může být uložena do archivu jako připomínka. Stejně jako u poštovních známek v albech můžete mít časem své virtuální sbírky malých obrázků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základní podmínkou - a u tak malých obrázků považuji za autorovu povinnost jí umožnit - je možnost volného nekomerčního šíření a kopírování. Kdo nechce tuto podmínku akceptovat, ať vlastní mailovky nedělá. Mailovky se hodí opravdu jen do mailů a do www prostoru, nejsou vhodné k tisku a tak se domnívám, že ohánět se autorskými právy není zde na místě. Naopak si myslím, že úspěšnost mailovek bude spočívat ve skutečnosti, v kolika kopií budou obíhat a jak budou často používány.

Pochopitelně u mailovek není nutné charakteristické zoubkování na okrajích jako u poštovních známek a nejsou nutné ani nápisy, místo vzniku, datum, podpis. Na druhou stranu se ani tyto detaily nevylučují. I já mám jednu zoubkovanou mailovku a uvidíte jí na samém konci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrovskou výhodou mailovek proti poštovním známkám je, že autory a vydavatelem můžete být vy sami. Zkuste si udělat vlastní mailovky a použijte jí do své pošty.

Já většinou své mailovky dávám nakonec pod svůj podpis. Jako odměnu, že čitatel dočetl můj text až do samého konce. Ale i umístění v textu záleží na autorovi dopisu, takže se nenechte svazovat něčím stylem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny zde uvedené obrázky si můžete stáhnout a nekomerčně je používat. Platí to i pro mailovky s mými portréty a autoportréty. Ale jistě si budete umět udělat lepší a vlastní náměty, které budou zdobit vaše virtuální dopisy.

Dobré světlo, rozhodující okamžik a skvělé fotky vám přeje Pavel Míka

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny mailovky jsou vytvořeny z mých vlastních fotografií, jen právě ta zoubkovaná, co vypadá jako poštovní známka, je dílem mé kamarádky Renaty. Vznikla ale naprosto nenáročně při testování jednoho objektivu. Původně to měl být jen nástřel, ale nakonec jí používám jako malou žertovnou záležitost pro přátelé.

 

 

 

 

 

 

 

 
© This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. - Langweil.info «» Prago.info